Murat Gök

Dijital Reklam Uzmanı

Webmaster

Grafiker

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Murat Gök

Dijital Reklam Uzmanı

Webmaster

Grafiker

Blog'larım

Facebook Reklam Hesabı Neden Kapatılır? (7 Madde)

Eylül 17, 2021 Sosyal Medya

Uzun bir aradan sonra herkese selamlar. Zaman bulamadığım için blog kısmına düzenli içerik üretemiyordum fakat şimdi yavaş yavaş düzenli olarak içerikler üretmeye başlayacağım.

Bugün ki konumuz ise bana sıkça sorulan Facebook reklam hesabı problemleri. Bildiğiniz üzere Facebook, reklam hesaplarını sebebsiz yere bile kısıtlayıp, tekrar geri açabiliyor. Bu yazımda sizlerle birlikte, reklam hesabımızın neden kapandığına hep beraber göz atacağız.

• Sahte Facebook Profili

Facebook, güvenliğe çok fazla önem veriyor. Facebook hesabı açarken, kendi bilgileriniz yerine random isim ya da işletmenize ait bir isim girerek profilinizi oluşturduysanız, hesabı açar açmaz %95 reklam hesabınız kısıtlanmış bir şekilde karşınıza gelecektir.

Bunu aşmanın tek yolu, kimlik bilgilerinizde yazan bilgiler ile uyumlu bir Facebook profili oluşturmak olacaktır. Çünkü reklam hesabınız kısıtlandığı zaman Facebook yetkilileri sizden kimliğinizin fotoğrafını talep eder. Hesabınız ile gönderdiğiniz kimlik üzerindeki bilgiler eşleşmiyor ise reklam hesabınız tamamen kapatılır. Bu yüzden Facebook hesabı açarken, buna dikkat etmeye özen gösterin.

Ayrıca yeni açılmış Facebook hesapları, hemen reklam hesabı oluşturamayabilir. Burada birkaç gün beklemeniz, profilinizi düzenlemeniz, arkadaş eklemeniz ve birkaç içerik paylaşmanız sağlıklı olacaktır. Bu sayede reklam hesabı oluştururken yaşayacağınız sorunların önüne geçmiş olursunuz.

• Şüpheli Giriş Denemeleri ya da Girişler

Facebook hesabınıza sürekli giriş yaptığınız konumdan çok farklı bir bölgede, farklı bir cihaz üzerinden giriş yapmanız Facebook tarafından şüpheli bir hareket olarak algılanır. Bu aşamada, reklam hesabınız kısıtlanabileceği gibi aynı zamanda Facebook hesabınız bile kilitlenebilir. Bu sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için Facebook bilgilerinizi farklı kişiler ile paylaşmayın. İlla ki paylaşmanız gerekiyor ise iki faktörlü kimlik doğrulamasının aktif olduğundan emin olun.

• Ödenmemiş Borçlar

Reklamlarınız yayındayken birden durdurulabilir. Ödeme yöntemleri kısmında ödeme bekleyen bir borç görünüyor ve kartınızdan bu borç çekilmek istenmiş fakat çekilememiş ise reklam hesabınız kısıtlanacaktır. Yeni açılan reklam hesapları, bu sorun ile sık karşılaşabilir çünkü faturalandırma düzeyi daha düşüktür ve bu yüzden sürekli yeni bir fatura oluşturulur. Bu fatura zamanında ödendiği takdirde faturalandırma düzeyi artar çünkü Facebook size güvenmeye başlamıştır. Ödemelerinizi zamanında yaptığınız sürece reklam hesabınız kısıtlanmaz. Eğer kısıtlı ise borcunuzun olup/olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

• Güvenlik Zaafiyetleri

Facebook sizi ve hesaplarınızı güvene alabilmek için güvenlik olayına önem verir. Bu yüzden güvenlik zaafiyeti ile ilgili bir problem yaşadığınız zaman reklam hesabınız kısıtlanacaktır. Bu kısıtlamanın önüne geçmek ya da hiç yaşamamak için Facebook hesabınızın, Facebook Business Manager panelinizin ve panelin bağlı olduğu Instagram hesabınızın, iki faktörlü kimlik doğrulaması açık olması gerekir.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak için; Ayarlar > Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması adımlarını takip ederek, kimlik doğrulamasını açabilirsiniz.

• VPN Kullanımı

VPN kullanımı aslında şüpheli hareketler içerisinde yer alıyor. VPN kullanırken, VPN’i açık unutarak, Business Manager paneline giriş yaparsanız, %95 reklam hesabınız kısıtlanacaktır. Bu yüzden VPN ya da Proxy kullanarak panele erişmenizi tavsiye etmiyorum.

Spam Hareketler

Facebook reklam hesabınızda işlem yapıyorsunuz ve hata alıyorsunuz. Israrla o işlemi hata almanıza rağmen devam etmeniz durumunda, reklam hesabınız iyi ihtimalle kısıtlanır; kötü ihtimalle ise kapatılabilir ve işlem engeli alabilirsiniz. Bu yüzden herhangi bir işlemi yapamıyorsanız, ısrarla o işlemi yapmaya devam etmeyin ve birkaç gün beklemeyi deneyin.

• Reklam İlkelerine Aykırı Reklamlar

Facebook, uyuşturucu, silah, alkol gibi reklamların verilmesini kısıtlıyor. Eğer bu ya da farklı reklam ilkelerini ihlal ettiyseniz ve reklamınız reddedildi ise siz ısrarla reddedilmiş reklamı vermek için çaba gösteriyorsanız, reklam hesabınız direkt kapatılacaktır. Bu yüzden değerlendirmeye gönderdiğiniz halde red yediğiniz reklamları tekrar açmak yerine, farklı reklamlar üzerinde çalışma yapmayı deneyin.

Bu yazımda sizlere elimden geldiğince Facebook reklam hesabınızın neden kapandığını aktarmaya çalıştım. Bir sonraki içeriğimde ise Facebook reklam hesabınızın kapanmaması için neler yapabileceğinizi aktaracağım.

Beni Instagram’da takip ederek yararlı bilgilere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki içeriğimde görüşmek üzere, hoşçakalın!

Write a comment